Wychowanie

Pyssla wzory – czyli zabawa kolorowymi koralikami

Szaleństwo kolorowych koralików opanowało świat i przybiera różnorakie formy. To doskonałe zajęcie zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Uwaga – układanie kolorowych koralików w różnego rodzaju Pyssla wzory, jest bardzo mocno angażujące i pozwala wsiąknąć na długie godziny. Specjaliści zgodnie twierdzą, że koraliki do prasowania to naprawdę genialna zabawka, która nie tylko zapewnia wysokiej jakości rozrywkę, ale również pozytywnie wpływa na rozwój dziecka.

Pyssla wzory – czym są koraliki do prasowania?

Koraliki do prasowania uznawane są za prostą, ale pasującą zabawę twórczą. Aby móc układać kolorowe wzory, należy zaopatrzyć się w specjalną podkładkę wyposażoną w kilkumilimetrowe kolce oraz plastikowe, kolorowe koraliki Pyssla, które pojedynczo się na nie nakłada. Przy pomocy wielobarwnych koralików można ułożyć dowolny obrazek. Kiedy kompozycja jest gotowa, wystarczy wyprasować ją zwyczajnym żelazkiem przez papier do pieczenia lub pergamin. Wysoka temperatura sprawia, że koraliki się lekko nadtapiają i trwale ze sobą sklejają. Tak właśnie powstaje efekt końcowy prac – bajecznie kolorowy obrazek w dowolnym kształcie.

Przy wyborze koralików trzeba zwrócić uwagę na to, że na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju produktów do prasowania pochodzących od kilku marek. Za najbardziej znaną uznawana jest jednak Pyssla, której koraliki charakteryzują się wysoką trwałością oraz nie rozsypują się po ukończeniu pracy. Dostępne są w szerokiej gamie kolorów, co umożliwia stworzenie praktycznie każdego dzieła sztuki, jakie tylko przyjdzie na myśl. Uwaga – w trakcie układania obrazków najszybciej zużywają się koraliki czarne – służące zazwyczaj za obramowanie rysunku, oraz białe – z których z reguły układa się tło obrazka.

Niektórzy producenci oferują także koraliki o nietypowych kolorach – dwukolorowe, półprzezroczyste lub też wzbogacone o błyszczący brokat. Co ważne, możliwe jest łączenie ze sobą koralików pochodzących od różnych producentów. 

Jakie wzory można układać z koralików?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabawa koralikami do prasowania to pole do popisu dla wyobraźni – zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Na internecie można znaleźć również różnego rodzaju gotowe Pyssla wzory, które z pewnością przypadną do gustu najmłodszym amatorom układania kolorowych obrazków. Przy ich pomocy można tworzyć naprawdę spore obrazki, które wymagają od układającego mnóstwa cierpliwości, konsekwencji i zaangażowania. Z racji tego, że koraliki Pyssla dostępne są w różnych rozmiarach, można dopasować je do wielkości dziecięcych palców, dzięki czemu nawet najmłodsze maluchy bez problemu mogą ćwiczyć precyzję swoich ruchów.

Dlaczego warto układać Pyssla wzory?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zabawa koralikami do prasowania jest naprawdę warta uwagi, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Specjaliści zgodnie twierdzą, że jest to czynność niosąca ze sobą wiele korzyści dla rozwoju małego człowieka. Oto, jak koraliki wpływają na rozwój dziecka:

Rozwój umiejętności manualnych

Dziecko, które regularnie układa Pyssla wzory, zdobywa umiejętności, które później okazują się bardzo przydatne w szkolnym życiu. Układanie obrazków z kolorowych koralików to doskonałe przygotowanie do nauki pisania i rysowania. Rozwój umiejętności manualnych pozytywnie wpływa także na opanowanie innych umiejętności, przydatnych na co dzień – takich jak zapinanie guzików lub wiązanie sznurówek. 

Koraliki podczas pracy dziecko może chwycić pęsetą lub palcami, co pozwala na wykształcenie właściwej koordynacji, motoryki oraz sensoryki. Nic więc dziwnego, że koraliki do prasowania wykorzystywane są w coraz większej liczbie przedszkoli, także tych stawiających na nowoczesne, kreatywne metody nauczania poprzez zabawę.  Z racji tego, że podczas układania koraliki lubią przesuwać się i nie trzymają się perfekcyjnie stabilnie na swoich miejscach, dziecko podczas zabawy musi zachować daleko idącą ostrożność oraz dokładność.

Nauka cierpliwości

Gotowego obrazka z kolorowych koralików nie da się ułożyć w zaledwie kilka minut. Potrzeba do tego całkiem sporej ilości czasu i właśnie cierpliwości. Jak wiadomo, dzieci z reguły nie mają jej w nadmiarze, więc tego typu nauka na pewno im się przyda.

Wspieranie koncentracji

Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, bardzo często mają problem z utrzymaniem uwagi na danej czynności dłużej niż kilka minut. Aby wykonać tak precyzyjną pracę, jaką jest ułożenie kolorowego obrazka z niewielkich koralików, maluch przez dłuższy czas musi pozostać maksymalnie skupiony, co pozwala ćwiczyć jego koncentrację.

Wpływ na kreatywność

Niezależnie od tego, czy dziecko decyduje się na Pyssla wzory czy też tworzy obrazek będący wytworem jego własnej wyobraźni, zabawa koralikami w bardzo pozytywny sposób wpływa na jego kreatywność. Nikt nie powiedział, że pobranego z internetu wzoru trzeba trzymać się za wszelką cenę. Zawsze można w nim zmienić dowolne detale, tworząc własną, niebanalną, oryginalną kreację.

Pyssla wzory – nauka kolorów

Tworzenie obrazków z koralików to dla dziecka doskonała okazja do nauki kolorów. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych dzieci, które często mają jeszcze problem z rozróżnieniem poszczególnych barw. Z racji tego, że dziecko samodzielnie wybiera kompozycje kolorystyczne swoich prac, może przekonać się na własne oczy, które kolory harmonijnie się uzupełniają, a które stanowią dla siebie kontrast.

Dla rodziców – okazja do odpoczynku

Pomimo tego że edukacyjne walory koralików do prasowania są niezaprzeczalne, to jednak rodzice wskazują na inną ich zaletę. Chodzi tutaj o błogą ciszę podczas układania. Dla rodziców czas, kiedy dziecko przez kilkadziesiąt minut skoncentrowane jest na ułożeniu wybranego obrazka, to okazja do relaksu i odpoczynku. Jak wiadomo, tych w życiu rodzica brakuje permanentnie, stąd też każdą formę rozrywki, która pozwala na dłużej zaangażować dzieci, należy doceniać.

Układanie Pyssla wzorów – zabawa dla małych i dużych

Trzeba podkreślić, że koraliki do prasowania stanowią bardzo ponadczasowe i uniwersalne zajęcie. Układanie obrazków z kolorowych pikseli zapewnia mnóstwo możliwości – zarówno dla starszych dzieci, jak i najmłodszych maluchów, a nawet dorosłych. Wspólna zabawa kolorowymi koralikami to doskonała okazja do rodzinnego spędzania czasu, co przecież jest bardzo ważne dla podtrzymania prawidłowych stosunków w rodzinie.

Trzeba dodać, że stworzone z kolorowych koralików dzieła wcale nie muszą trafić na dno szuflady lub do śmietnika. Pomimo tego że koraliki wykonane są z tworzywa sztucznego, to obrazki z nich wykonane mogą stanowić formę podarunku dla bliskiej osoby, podkładkę pod kubek, a nawet zakładkę do książki. Wykonane z koralików działa są wyjątkowo trwałe i mogą stanowić miłą pamiątkę na wiele kolejnych lat. 

Related posts
Wychowanie

Stylowy i funkcjonalny przewijak na łóżeczko - idealny dodatek do pokoju dziecięcego

Wygodny i praktyczny przewijak na lozeczku dla niemowląt Wygodny i praktyczny przewijak na lozeczku…
Read more
Wychowanie

kolczyki lecznicze dla dzieci

Jakie są korzyści z noszenia kolczyków leczniczych dla dzieci? Kolczyki lecznicze dla dzieci są…
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *