Psychologia

Prima aprilis żarty – skąd się wzięła ta tradycja?

Prima aprilis tradycyjnie obchodzi się 1 kwietnia i dla dużej ilości osób jest to jedno z najbardziej interesujących świąt w ciągu roku. W ten dzień zwyczajowo przygotowuje się celowe żarty i psikusy osobom z najbliższego otoczenia. W ostatnich latach zabawę podchwyciły największe media, które primaaprilisowe żarty umieszczają na swoich serwisach internetowych. Skąd wzięła się tradycja obchodzenia prima aprilis?

Prima aprilis żarty – pochodzenie

Pierwsze wzmianki o dniu prima aprilis pochodzą z późnego średniowiecza. Naukowcy sądzą, że zwyczaj ten mógł powstać na bazie dawnych, starorzymskich praktyk. Jedna z przyjętych wersji głosi, że obyczaj prima aprilis pochodzi od rzymskiego święta zwanego Generalia, które w dawnych czasach obchodziło się właśnie 1 kwietnia. To w tym dniu ludzie skupiali się na kawałach, wygłupach i żartach. W teatrach odbywały się komiczne występy. Mężczyźni tańczyli na ulicach w perukach i damskich okryciach, co w innych dniach uznane byłoby za nieobyczajne.

Pochodzenie prima aprilis w obecnym kształcie często powiązywane jest ze wprowadzenie kalendarza gregoriańskiego przez papieża Grzegorza XIII. Miało to miejsce w roku 1582. Nowy kalendarz ustalony dla świata chrześcijańskiego sprawił, że nowy rok przypadł na dzień 1 stycznia. Pomimo tego jednak w wielu krajach prezenty noworoczne wciąż były wręczane pierwszego kwietnia. Ludzie, którzy nie uznawali wprowadzonych zmian nadal obchodzili w tym dniu nowy rok. Osoby żyjące według nowo wprowadzonego kalendarza w tym dniu robiły im różnego rodzaju psikusy i nazywały ich kwietniowymi głupcami. 

Historia prima aprilis w Polsce

Jeśli chodzi o prima aprilis żarty, warto zastanowić się, jaką historię mają w Polsce. Otóż, źródła wskazują, że prima aprilis w Polsce pojawił się w XVI wieku. Już w XVII wieku Wacław Potocki – znany polski poeta – pisał, że pierwszy dzień kwietnia to okazja do różnego rodzaju żartów według staroletniej mody. 

Sprawdź:  zdrada emocjonalna jak zakończyć

W dzisiejszych czasach Prima Aprilis to święto obchodzone na terenie całej Europy – chociaż nie wszędzie występuje pod tą nazwą i nie zawsze obchodzone jest w tym samym dniu przykładowo, w Anglii prima aprilis przypada 1 kwietnia, jednak funkcjonuje pod nazwą dzień głupca. U Hiszpan święto to nosi nazwę dnia świętych niewiniątek i przypada 28 grudnia. U Francuzów prima aprilis nosi nazwę dnia kwietniowej ryby, w Portugalii – dnia kłamstwa, a w Rosji – dnia śmiechu.

W dawnych czasach chrześcijanie nie mogli pogodzić się z tym,że do kalendarza zawitało kolejne pogańskie święto, dlatego też dzień prima aprilis powiązali z postacią Judasza Iskarioty – apostoła, który zdradził Chrystusa. Według tradycji chrześcijańskiej urodził się on właśnie pierwszego kwietnia. Dzień ten głęboko wierzącym osobom kojarzy się z fałszem, nieprawdą i kłamstwem.

Początkowe lata istnienia Prima Aprilis to czas, kiedy święto to polegało głównie na opowiadaniu zmyślonych historii, śmianiu się na innych ludzi, a także robieniu niewinnych dowcipów. Dzień ten dawien dawna uważany jest za dość niepoważny, dlatego ludzie starali się nie podejmować w nim żadnych ważnych przedsięwzięć. Obecnie pierwszy dzień kwietnia to bardzo radosne święto, uważane za okazję do śmiechu i niewinnych dowcipów.

Prima aprilis żarty w prasie i mediach

Pierwszy żart wyrządzony przez media odbiorcom miał miejsce już w roku 1957 roku. To właśnie wtedy brytyjska telewizja BBC ogłosiła, że w południowej Szwajcarii rolnicy cieszą się bardzo obfitymi zbiorami spaghetti. Wielu naiwnych widzów nabrało się na ten fałszywy news podany w bardzo poważnej formie. Widzowie kierowali do telewizji pytania o to, gdzie można kupić drzewa makaronowe do posadzenia w ogrodzie.

Z kolei w 1962 roku w Szwecji, w telewizji można było oglądać zaledwie jeden kanał w czarno-białym kolorze. Prezenter na antenie ogłosił, że wystarczy nałożyć na odbiornik nylonową pończochę, by móc cieszyć się kolorowym obrazem. Tysiące mieszkańców Szwecji nabrało się na ten dowcip i wybrało do sklepów w celu poszukiwania nylonowych pończoch w odpowiednio dużym rozmiarze.

W 1986 roku we Francji jedna z gazet ogłosiła, że powstały plany przeniesienia wieży Eiffla do Eurodisneylandu. W jej miejscu podobno miał powstać stadion Igrzysk Olimpijskich. Oburzeni mieszkańcy Francji natychmiast podnieśli lament, nieświadomi tego, że właśnie padli ofiarą niewinnego żartu.

Sprawdź:  sennik rozbity samochód

Spory żart swoim użytkownikom urządziła również w 2000 roku wyszukiwarka Google. Otóż, poinformowała, że wprowadza nową technologię, która polega na czytaniu w myślach użytkowników. Wystarczyło, że przez kilka minut będą patrzeć intensywnie w koło znajdujące się na ekranie i powtarzać w myślach hasło, które chcą wyszukać. Po kilku minutach strona przekierowywała zainteresowanych do wyników wyszukiwania dla hasła prima aprilis.

Niewinne żarty do wypróbowania we własnym domu

Niezależnie od tego, jakie podejście ma się do świętowania prima aprilis, jest to okazja, która może wywołać dużo zabawy i radości. Śmiech to zdrowie – dlatego w tym dniu warto wypróbować sprawdzone pomysły na drobne, niewinne psikusy. Oto lista sprawdzonych żartów na prima aprilis do wypróbowania we własnym domu:

Przestawienie wszystkich zegarów – jest to żart zalecany wtedy, kiedy nie będzie wiązał się z żadnymi poważniejszymi konsekwencjami – na przykład spóźnieniem do pracy.  Dobrym pomysłem jest przedstawienie zegarków o godzinę do przodu. Grozi to jedynie tym, że domownicy, którzy muszą wyjść, opuszczą dom nieco za wcześnie.

Zamiana cukru z solą – to klasyczny żart, bez którego mnóstwo osób nie wyobraża sobie corocznego prima aprilis. Posolona herbata lub poranna kawa z pewnością nie przypadną do gustu domownikom.

Karteczki z zabawnymi napisami – dużo śmiechu może dostarczyć przyklejenie zabawnych karteczek na plecy domowników. Trzeba jednak pamiętać, że jest to żart niewinny tylko wtedy, kiedy treść karteczek jest na tyle łagodna, by bawiła, a nie upokarzała zainteresowanych.

Przyklejenie kapci do podłogi – wystarczy wykorzystać dwustronną taśmę klejącą, by zaskoczyć domowników. Osoba, która wsunie nogi w kapcie i będzie chciała wykonać krok, na pewno będzie bardzo zaskoczona.

Kostka rosołowa pod prysznicem – jest to bardzo popularny, nieco cięższego kalibru żart na prima aprilis. Wystarczy rozkręcić słuchawkę prysznicową, a do jej wnętrza włożyć kostkę rosołową. W ten sposób można sprawić któremu z domowników pachnący przyprawami prysznic.

Sprawdź:  jak zaimponować kobiecie

Jak widać, prima aprilis to okazja, którą chętnie celebruje się niemal na terenie całego świata. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy zobowiązany jest do obchodzenia tego święta i nie wszyscy muszą je lubić. Jedno jest pewne – tego dnia warto zachować wyjątkową czujność. W końcu nigdy nie wiadomo, z której strony nadejdzie psikus. Niezależnie od wyznawanych poglądów, może warto ten dzień potraktować jako pretekst do dobrej zabawy i uśmiechu – których przecież na co dzień tak ludziom brakuje. 

Related posts
Psychologia

Sennik: Co symbolizuje sen o zgubionym bagażu?

Zapomnienie bagażu – co to oznacza? Zapomnienie bagażu – co to oznacza? Czy zdarzyło…
Read more
Psychologia

Jak radzić sobie z niechęcią do dzieci?

Dlaczego niektórzy ludzie nie lubią dzieci? Dlaczego niektórzy ludzie nie lubią…
Read more
InnePsychologia

sennik strzelanie z broni

Symbolika strzelania z broni w senniku Symbolika strzelania z broni w senniku Sennik to niezwykle…
Read more

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *