Wady kręgosłupa są bardzo powszechnym problemem, który dotyka ogromnej części społeczeństwa. W walce z nimi często zaleca się stosowanie gorsetu ortopedycznego, którego zadaniem jest nie tylko zahamowanie rozwoju wad, ale również efektywniejsze rozłożenie sił działających na kręgosłup oraz wzmocnienie jego stabilizacji. Gorset ortopedyczny najczęściej stosuje się u dzieci oraz osób w młodym wieku – czyli w czasie, kiedy kręgosłup jest szczególnie podatny na zniekształcenia ze względu na ciągły rozwój. Zdarza się, że gorset ortopedyczny stosuje się również u osób dorosłych w trakcie rehabilitacji kręgosłupa. Osoby zadające sobie pytanie: “Jak spać w gorsecie ortopedycznym?”, z pewnością dowiedzą się chętnie nieco więcej na jego temat.
Kiedy używa się gorsetu ortopedycznego?
Zanim uzyska się odpowiedź na pytanie, jak spać w gorsecie ortopedycznym, warto dowiedzieć się, w jakich sytuacjach jest on zalecany. Otóż, zazwyczaj stosuje się go przy występowaniu takich schorzeń jak: kifoza, lordoza lub też boczne skrzywienie kręgosłupa. Wady te stwierdza się dzięki prześwietleniu RTG– zdjęcie pomaga lekarzowi określić, w jakim stopniu kręgosłup uległ skrzywieniu.
Trzeba podkreślić, że gorsety ortopedyczne podzielić można na kilka rodzajów.
Najpopularniejsze są gorsety ortopedyczne lędźwiowo-krzyżowe. Ich stosowanie zaleca się w przypadku pacjentów skarżących się na bóle, które mogą być spowodowane dyskopatią, skoliozą, zwyrodnieniowymi zmianami lędźwiowego odcinka kręgosłupa, spondyloartozą. Ten typ gorsetu może okazać się również skuteczny w przypadku pacjentów cierpiących na silne napięcia mięśni grzbietu.
Jeśli chodzi o rodzaje gorsetów ortopedycznych, wyróżnić można również gorset na kręgosłup piersiowy, wykonywany przez pracownie medyczne. Z tego typu gorsetu najczęściej korzystają pacjenci cierpiący na hiperkifozę piersiową, chorobę Scheuermanna, osteoporozę oraz przewlekłe bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Jak działa gorset ortopedyczny?
Zadaniem gorsetu ortopedycznego jest rozkładanie sił korekcyjnych zarówno w bierny, jak i czynny sposób. Bierne rozkładanie sił korekcyjnych polega na zniwelowaniu nieprawidłowego ustawienia kręgów kręgosłupa oraz ucisku na miejsce skrzywienia, co zapobiega nieprawidłowym przesunięciom tkanek. Korekcja czynna gorsetu ortopedycznego polega na przywróceniu właściwej struktury mięśni, a także przeciwdziałaniu pogłębianiu wad
W jaki sposób używa się gorsetu ortopedycznego?
Trzeba podkreślić, że gorset ortopedyczny najczęściej wykonuje się na miarę, aby w pełni dopasować go do potrzeb danego pacjenta. Gorsety ortopedyczne przeznaczone dla najmłodszych wykonane są zazwyczaj ze specjalnych materiałów termoplastycznych.
Aby gorset ortopedyczny przyniósł oczekiwane efekty, specjaliści zalecają go noszenie praktycznie bez przerwy, pomijając przerwy na higienę osobistą oraz czas przeznaczony na ćwiczenia rehabilitacyjne. U osób dorosłych stosuje się inny rodzaj gorsetu ortopedycznego, którego zadaniem jest ograniczenie ruchliwości kręgosłupa w wybranym kierunku, skrętnie, do tyłu, do przodu lub na boki. Na estetykę oraz wytrzymałość gorsetów wpływa fakt, że w procesie ich produkcji wykorzystuje się włókno węglowe lub naturalną skórę.
Trzeba podkreślić, że gorset ortopedyczny można nosić również profilaktycznie, zapobiegając rozwojowi ewentualnych wad kręgosłupa. Przydatny może okazać się przy dokuczliwych bólach kręgosłupa, zwłaszcza tych występujących w jego krzyżowej części. Pacjenci muszą pamiętać o tym, że w trakcie noszenia gorsetu powinni regularnie odbywać wizyty u specjalisty w celu kontroli kręgosłupa oraz oceny postępów w leczeniu schorzenia.
Pomimo tego że gorset ortopedyczny pomaga znacznie w spowolnieniu postępowania deformacji, to jednak całkowite wyleczenie problemów z kręgosłupem możliwe jest jedynie dzięki rehabilitacji oraz specjalnym ćwiczeniom. Pora zastanowić się, jak spać w gorsecie ortopedycznym.
Jak przyzwyczajać ciało do gorsetu ortopedycznego?
Pacjenci, którzy zastanawiają się, jak spać w gorsecie ortopedycznym, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że ciało do jego noszenia przyzwyczaja się stopniowo.
Specjaliści zalecają noszenie gorsetu przez maksymalnie 6 godzin na dobę w czasie dwóch pierwszych dni korzystania z niego. Ten czas warto podzielić na trzy sesje po dwie godziny, aby nadmiernie nie obciążać organizmu. W trzecim i czwartym dniu łączny czas noszenia gorsetu powinien wynosić około 10 godzin – przy jednorazowym nie przekraczaniu czasu trzech godzin. Już w piątym dniu pacjent powinien nosić gorset około 16 godzin dziennie. Po upływie tygodnia zaś – co najmniej 22 godziny na dobę.
Wielu pacjentów zastanawia się, czy czerwone ślady na ciele po zdjęciu gorsetu, są całkowicie normalne. Otóż, specjaliści uspokajają, że stanowią one całkiem naturalny efekt noszenia ortezy. Wręcz przeciwnie – pacjent powinien się niepokoić, kiedy po zdjęciu gorsetu na skórze nie widać żadnych śladów. Może świadczyć to o tym, że gorset ortopedyczny wywiera niedostateczny nacisk na tułów. W takiej sytuacji nie będzie korygował kręgosłupa w odpowiedni sposób.
A teraz bardzo ważna kwestia – jak spać w gorsecie ortopedycznym? Otóż, specjaliści najczęściej zalecają, by gorsetu ortopedycznego absolutnie nie ściągać do spania. Niemniej jednak, duża część pacjentów odczuwa wtedy znaczne problemy z zasypianiem. Warto jednak nie zniechęcać się, próbując stopniowo przyzwyczajać się do noszenia gorsetu w porze nocnego odpoczynku. I chociaż zasypianie w gorsecie początkowo może być bardzo trudne, to jednak z czasem z pewnością stanie się możliwe. Dobrze, jeśli pacjent konsekwentnie przez kilka pierwszych dni podejmuje próby zaśnięcia, przyzwyczajając się do noszenia gorsetu. Pamiętać trzeba jednak o tym, że odpowiednia ilość snu oraz jego komfort także wpływa na ludzkie samopoczucie. Dlatego osoby nieprzyzwyczajone do noszenia gorsetu w nocy, mogą stopniowo i sukcesywnie wydłużać ilość spędzonego w nim w porze nocnej czasu. Tylko dlatego, że efektywne i właściwie noszenie gorsetu polega na zakładaniu go na praktycznie całą dobę.
Czy gorset ortopedyczny pomaga?
Pacjenci, którzy wiedzą już, jak spać w gorsecie ortopedycznym, bardzo często zastanawiają się, czy jego noszenie jest rzeczywiście tak skuteczne, jak przedstawiają specjaliści. Otóż, na efekty noszenia gorsetu korekcyjnego bez wątpienia trzeba poczekać przez dość długi czas. Pacjent musi więc wykazać się cierpliwością i konsekwencją.
Orteza stanowi doskonałe wsparcie w walce z deformacjami kręgosłupa pod warunkiem, że pacjent skrupulatnie stosuje się do zaleceń lekarza oraz producenta danego modelu gorsetu. Zazwyczaj zaleca się, by gorset nie był zdejmowany na czas dłuższy niż dwie godziny dziennie. Należy w nim także spać, chociaż nie jest to zbyt komfortowe rozwiązanie.
Pomimo tego że gorsety ortopedyczne nie są przez pacjentów uznawane za najbardziej komfortowe rozwiązanie, to jednak specjaliści zgodnie twierdzą, że ich skuteczność jest naprawdę duża. Osoby noszące gorset ortopedyczny często muszą wykazać się nie lada wytrwałością i konsekwencją, jednak efekty są tego warte.