Cechy charakteru są zbiorami cech powiązanych bezpośrednio z psychiczną stroną człowieka. Składają się one na jego osobowość i charakter – czyli to, co wyróżnia go na tle innych ludzi. Cechy charakteru można poznać i zrozumieć poprzez zachowanie człowieka, jego podejście do życia oraz to, jakie działania podejmuje w konkretnych sytuacjach. Znajomość cech charakteru może pomóc rozwiązać problemy z relacjami z innymi ludźmi, a także z samym sobą. Z racji tego, że psychika ludzka to wyjątkowo skomplikowane zagadnienie, pełne zagadek i zawiłości, warto poznać 50 pozytywnych cech charakteru.
- 1. Asertywność – czyli umiejętność wyrażenia własnego zdania oraz emocji w taki sposób, by nie naruszać swoim zachowaniem granic innych osób.
- 2. Bezinteresowność – człowiek bezinteresowny to taki, który gotowy jest do pomocy innym ludziom i nie oczekuje w zamian za to żadnych korzyści. Jego zachowaniem kierują wyłącznie szlachetne pobudki.
- 3. Błyskotliwość – to cecha, która umożliwia człowiekowi szybkie łączenie faktów. Osoba błyskotliwa zazwyczaj ma dużo ciekawych pomysłów i w krótkim czasie potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu.
- 4. Ciekawość – cecha, która pojawia się zarówno w świecie ludzkim, jak i zwierzęcym. Ciekawość najczęściej przypisywana jest małym dzieciom, które bez strachu chcą odkrywać świat.
- 5. Cierpliwość – jest to cecha, która bardzo przydaje się zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Czekanie jest bowiem nieodłączną częścią życia człowieka.
- 6. Czułość – jest to cecha bezpośrednio powiązana z wyrozumiałością i serdecznością. Pozwala na zwracanie się do innych osób w empatyczny sposób.
- 7. Dobroduszność– jest to cecha dotycząca ludzkiego nastawienia do życia. Człowiek dobroduszny serdecznie zachowuje się wobec innych ludzi i z radością przyjmuje to, co szykuje dla niego los.
- 8. Dojrzałość – niestety, często nie można utożsamiać jej z dorosłością. Dojrzały człowiek bierze odpowiedzialność za swoje czyny oraz umie postępować według ogólnie przyjętych norm społecznych.
- 9. Dokładność – dokładny człowiek dba o poprawne, skrupulatne wykonywanie powierzonych mu zadań
- 10. Dyskrecja – jest to cecha, która oznacza umiejętność utrzymania tajemnicy i niechęć do plotkowania. Człowiek dyskretny nie rozpowiada innym ludziom o prywatnych sprawach osób postronnych.
- 11. Elokwencja – umiejętność pięknego wysławiania się. Osoba elokwentna potrafi w interesujący sposób opowiedzieć niemal o każdej sprawie.
- 12. Empatia – Jest to zdolność do wczuwania się w przeżycia i emocje innej osoby.
- 13. Gościnność – osoby gościnne z chęcią przyjmują pod swój dach gości, których wizyta jest dla nich źródłem radości.
- 14. Hojność – osoby hojne nie mają nic przeciwko obdarowywaniu innych ludzi prezentami i pieniędzmi. Hojność niekoniecznie musi mieć związek ze stopniem zamożności osoby.
- 15. Inteligencja – jest to cecha charakteru, którą jednoznacznie ciężko jest zdefiniować. Można uznać, że osoba inteligentna to osoba, która chce poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, potrafi ciekawie się wysłowić oraz w mądry sposób wykorzystywać swoje umiejętności.
- 16. Komunikatywność – jest to umiejętność takiego wyrażania się, aby zostać dobrze zrozumianym przez słuchaczy. Komunikatywność związana jest z czytelną komunikacją pozawerbalną oraz umiejętnością słuchania ze zrozumieniem.
- 17. Kreatywność – osoby kreatywne z każdej sytuacji potrafią znaleźć niestandardowe rozwiązanie i nie lubią podążać utartymi ścieżkami.
- 18. Lojalność – jest to cecha, która szczególnie przydaje się w stosunkach międzyludzkich. Zaprzeczeniem lojalności jest obgadywanie, krytykowanie i plotkowanie o innych ludziach za ich plecami.
- 19. Niezależność – jest to cecha, która może być również odbierana negatywnie, w zależności od stopnia nasilenia. Niezależność polega na decydowaniu o sobie, a także braniu odpowiedzialności za własne czyny.
- 20. Obowiązkowość – człowiek obowiązkowy czuje wewnętrzną potrzebę dokładnego wykonywania zadań, które zostały mu powierzone. Osoba obowiązkowa zazwyczaj sumiennie przykłada się do pracy.
- 21. Odpowiedzialność – człowiek odpowiedzialny zdaje sobie sprawę z tego, że każda podejmowana przez niego decyzja ma wpływ nie tylko na jego losy, ale także życie innych osób.
- 22. Odwaga – osoby odważne nie boją się niebezpieczeństw i trudności, jakie stają przed nimi na ścieżce życia. Odwaga może dotyczyć także wyrażenia bez oba swoich poglądów i przekonań.
- 23. Opanowanie – opanowanie to umiejętność zachowania spokoju w różnych sytuacjach życiowych – jest to cecha, którą często łączy się z cierpliwością.
- 24. Opiekuńczość – osoby opiekuńcze te osoby, które troszczą się o innych ludzi i są wrażliwe na ich potrzeby. W towarzystwie osoby opiekuńczej inni ludzie czują się bezpieczni.
- 25. Optymizm – oznacza patrzenie na świat przez różowe okulary oraz optymistyczne podejście do życia. Osoby optymistyczne spoglądają na świat jak na miejsce pełne szczęścia i radości.
- 26. Otwartość – jest to cecha, która umożliwia przystosowywanie się do zachodzących w życiu zmian, ułatwia poznawanie nowych ludzi oraz wzbudza w człowieku chęć do odkrywania świata.
- 27. Pewność siebie – to bardzo pożądana cecha osobowości. Osoby pewne siebie potrafią umiejętnie maskować swoje wady, a w otoczeniu uchodzą za osoby atrakcyjne i wpływowe.
- 28. Poczucie humoru – jest to wrażliwość na rzeczy śmieszne. Osoby z poczuciem humoru potrafią czerpać radość z różnych sytuacji życiowych, co pozwala im się odprężyć. Są zazwyczaj bardzo dobrze postrzegane w towarzystwie.
- 29. Pracowitość – jest zaprzeczeniem lenistwa. Pracowitość co cecha wyjątkowo pożądana w rozwoju zawodowym.
- 30. Prawdomówność – osoby prawdomówne mówią prawdę nawet wtedy, kiedy kłamstwo mogłoby być łatwiejszym rozwiązaniem.
- 31. Punktualność – spóźnianie się bywa często odbierane jako brak szacunku. Osoby punktualne za punkt honoru uznają pojawienie się na umówionym spotkaniu o czasie.
- 32. Rozsądek – człowiek rozsądny przed podjęciem ważnej decyzji kilkukrotnie ją przemyśli, ignorując ulotne uczucia czy emocje.
- 33. Samodzielność – w dorosłym życiu nie zawsze można polegać na innych osobach, dlatego samodzielność jest cechą bardzo pożądaną.
- 34. Schludność – życie w najbliższym otoczeniu bałaganiarza może być bardzo trudne. Osoby schludne potrafią utrzymać wokół siebie porządek i nie są uciążliwe dla otoczenia.
- 35. Serdeczność – osoby serdeczne są życzliwe i miłe dla innych osób, zdecydowanie łatwiej nawiązują przyjaźnie i kontakty międzyludzkie.
- 36. Spontaniczność – osoby spontaniczne często podejmują decyzje pod wpływem chwilowych emocji i uczuć, nie boją się nieznanego.
- 37. Spostrzegawczość – to osoby z tak zwanym sokolim okiem. Potrafią wyciągnąć cenne wnioski na podstawie szczegółów, które są pomijane przez innych ludzi.
- 38. Spryt – osoby sprytne każdą sytuację życiową potrafią obrócić na swoją korzyść, umieją szybko znaleźć rozwiązanie każdego problemu, charakteryzuje je wrodzona inteligencja i spostrzegawczość.
- 39. Stanowczość – człowiek stanowczy uparcie trzyma się swojego zdania, nawet jeśli nie jest to na rękę innym ludziom.
- 40. Systematyczność – to umiejętność motywowania się do regularnej pracy i ignorowania przeszkód.
- 41. Szczerość – osoby szczere zazwyczaj nie mają nic do ukrycia i wprost mówią to, co myślą, nie bawiąc się w półsłówka.
- 42. Takt – jest to cecha, która pozwala właściwie zachować się w towarzystwie innych osób. Tak to można nazwać również wyczuciem, delikatnością i serdecznością.
- 43. Tolerancja – tolerancja oznacza poszanowanie dla innych ludzi i ich poglądów, uczuć, wiary i przekonań. Osoba wyrozumiała rozumie, że pomiędzy ludźmi występują różnice i jest to całkiem naturalne.
- 44. Uczciwość – osoba uczciwa posiada silnie rozwinięty system wartości i niechętnie podchodzi do wszelkich prób oszustwa.
- 45. Uprzejmość – uprzejmość to cecha, do której przypiąć można również grzeczność, bezinteresowność czy życzliwość. Osoba uprzejma z reguły łatwo nawiązuje nowe znajomości i jest dobrze odbierana w towarzystwie.
- 46. Uważność – osoba uważna nie traci skupienia w żadnej sytuacji życiowej, zwracając uwagę na obecny stan rzeczy.
- 47. Wiarygodność – osoba wiarygodna może poszczycić się zaufaniem innych osób, jest szczera, prawdomówna i można powierzyć jej praktycznie każde zadanie.
- 48. Wierność – jest to przywiązanie i oddanie. Można być wiernym nie tylko wobec swojej drugiej połowy życiowej, ale także wobec pewnych idei i przekonań. 49. Wyrozumiałość – osoba wyrozumiała rozumie, że inni ludzie mogą popełniać błędy i jest w stanie im to wybaczyć.
- 50. Wytrwałość – wytrwałość oznacza konsekwencję w dążeniu do obranego sobie celu, pomimo pojawiających się na drodze przeszkód. Wytrwałość to cecha kluczowa, jeśli chodzi o samorealizację.
Jak widać, lista 50 pozytywnych cech charakteru jest bardzo długa. Warto zapoznać się z nią nieco bliżej.